Live the Festival days with us

AWARDS - MEET Film Festival 2019

JURY and MEET ASSOCIATION AWARDS

SECTION A (EDUCATION EUROPE)

WINNER (Jury Award)​: GLOBAL W (presented by Scuola Media “A. Balletti” of Quattro Castella, RE, & the director Matteo Macaluso, ITALY)

SPECIAL MENTION (Jury Award): GENERATION Z: YES OR NO? (presented by Idrija Elementary School Film Club — SLOVENIA)

SPECIAL MENTION (Jury Award): TABLEAUX VIVANTS (presented by Antonio Avossa from a short job-placement project with Liceo Classico Cirillo in Aversa, ITALY)​

SECTION B (EDUCATION WORLD)

WINNER (Jury Award)​: THE TRUTH OF MY LIFE (presented by Saharsalam Artworkshop with the twelve-year-old director Bardia Hashemi – Islamic Republic of IRAN)

SPECIAL MENTION (Jury Award): iRONY (presented by  Radheya Jegatheva, seventeen years old at the time he made the short film – AUSTRALIA)

SPECIAL MENTION (Jury Award):RICKSHAWGIRL (presented by seventeen year-old Muzahidul Islam Zahin – BANGLADESH)

MEET ASSOCIATION SPECIAL MENTION: A STORY ABOUT OF HOW OUR LITTLE GIRAFFE GOT ITS SPOTS BACK (presented by ten-year-old Sofia Leyepa, first-time animation – CANADA)

SECTION A2 (FILM-MAKER EUROPE)

WINNER (Jury Award)​: PAPER BOAT (presented by Luca Esposito — ITALY).

SPECIAL MENTION (Jury Award): DESIGN-ABILITY (presented by OTOXO PRODUCTIONS – multiple co-directors – SPAIN)

SPECIAL MENTION (Jury Award): 2nd CLASS (presented by Jimmy Olsson — SWEDEN)

SECTION B2 (FILM-MAKER WORLD)

WINNER (Jury Award)​: SIX HOME (presented by Ebad Adibpour, Islamic Republic of IRAN)

SPECIAL MENTION (Jury Award): VARAHRAM (presented by Mahdi Kamrani — Islamic Republic of IRAN)

SPECIAL MENTION (Jury Award): VAGABONDS (presented by Yemoh Ike, with  Amartei Amar as director — GHANA)

SPECIAL MENTION (Jury Award): CONFESSION (presented by Ali Albayati with Khaled Albayati as director — IRAQ)

Student Jury Awards (I.C. Piazza Damiano Sauli, Rome - lower secondary school)

Section A (EDUCATION EUROPE)

WINNER (Student Jury Award): GLOBAL W (presented by Scuola Media “A. Balletti” of Quattro Castella, RE, & the director Matteo Macaluso, ITALY)

Section B (EDUCATION WORLD)

WINNER (Student Jury Award): iRONY (presented by Radheya Jegatheva, seventeen years old at the time he made the film – AUSTRALIA)

CINEMA & SCHOOL screening collection

Children’s popular vote (I.C. “Piazza Damiano Sauli” Primary vote): the most voted in the collection were:

GIANNINO L’INVISIBILE of Mena Solipano – ARCI Movie Napoli (ITALY)
CUP OF TEA of Jitendra Rai (INDIA)
SCARABOCCHI D’AUTUNNO of Giovanni Bellotti – ARCI Movie Napoli (ITALY)

MEET FILM FESTIVAL
5th Edition

The Festival is promoted by the MEET Association (Movies for European Education and Training) and aims to create a bridge between schools and cinema as a means to encourage the use of multimedia in teaching and learning. The MEET® Film Festival promotes the knowledge and circulation of short films that are distinguished by the critical and original ways in which they interpret the role of cinema at school. It is an opportunity offered to schools, universities, associations and young filmmakers in Europe and other parts of the world to show their audiovisual productions. But it is also a meeting place where to share creative works and original ideas on cinema, culture, education, training and youth. The MEET Film Festival is an ideal space to raise awareness of local, European and international projects that have produced film materials and that often fail to find the right channels for their dissemination.

Read the Announcement

Il 5° MEET® Film Festival avrà luogo a ROMA, dal 23 al 27 settembre 2019

Here you will find the Presentation of the Festival, information on the Films, on the Jury and on MEET

MEET film FESTIVAL 2019 FILM FINALISTS

FILM SECTION A - EDUCATION EUROPE

OUR VISITORS Dominique Tellier (FRANCE, La Réunion-A)

GLOBAL W Matteo Macaluso (Saverio Settembrino e scuola media “A.Balletti” di Quattro Castella) (ITALY-A)

CLICK Miguel Angel Augusto (Los Trastinos) (SPAIN-A)

GENERATION Z: YES OR NO? David Stegu-Idrija Elementary School (SLOVENIA-A)

FUTURE NEWS Leo Humphreys (Children of Taller Telekids) (SPAGNA-A)

UNCONVENTIONAL DEPENDENCIES João Pedro dos Santos Pereira (DSEAM) (PORTUGAL, Madeira-A)

CREEPY Isolde Asal (Kids ’n Tricks, 7 children aged 7 to 11 years & 14 students) (GERMANY-A)

ALOUCS Flavio Ricci e Luca Silvestre-Associazione Tycho-I.C. Giovanni XXIII (ITALY-A)

THE REPEATING CIRCLE (OF BORDA) Serge Dentin – Collective film by children (FRANCE-A)

THE LIFE OF A BUTTERFLY Bacači Sjenki (CROATIA-A)

LA GROTTA DEGLI AMANTI Luca Piermateri (ITALY-A)

TABLEAUX VIVANTS Antonio Avossa (ITALY-A)

FILM SECTION B - EDUCATION WORLD

LUNCH BREAK Thamanna Sol (INDIA – B) 

A STORY ABOUT HOW OUR LITTLE GIRAFFE GOT HER SPOTS BACK Sofia Leyepa (CANADA –B) 

SIMPERING Murshidul Alam Bhuiyan (BANGLADESH-B) 

THE TRUTH OF MY LIFE Saharsalman Artworkshop (Bardia Hashemi) (IRAN-B) 

THE SPARKER OF HOPE Saharsalman  Artworkshop (Sepehr Barzegar) (IRAN-B) 

RICKSHAWGIRL Muzahidul Islam Zahin (BANGLADESH-B) 

COMPANION Ömer Dişbudak (TURKEY-B)

LIVING BEINGS AND THE ENVIRONMENT Escuela Cámara acción! (Lucio Álvarez) (ARGENTINA-B) 

SOUND LANDSCAPE: TRIP TO THE BEACH Alfabetización Audiovisual (Paula Valenzuela) (ARGENTINA-B)

RATBOL Alfabetización Audiovisual (Paula Valenzuela) (ARGENTINA-B)               

iRONY Radheya Jegatheva (AUSTRALIA-B) 

FILM SECTION A2 - YOUTH AND TRAINING EUROPE

DESIGN-ABILITY Otoxo Production  (SPAIN-A2)

CTRL + ALT + Z Holly Keating    (IRELAND-A2)

JOHANN Franka Braun (GERMANY-A2)

MARIO Trayan Velev (BULGARIA-A2)

IF STEVE JOBS WAS BORN IN NAPLES Vincenzo Mauro (ITALY-A2)

MIDDLE LANDS Maria Conte (ITALY/GREECE-A2)

WHEN I LEAVE AFGHANISTAN Pafo Gallieri (GREAT BRITAIN-A2)

A BEAUTIFUL MISTAKE Luca Acito (ITALY-A2)

2ND CLASS Jimmy Olsson (SWEDEN-A2)

PAPER BOAT Luca Esposito (ITALY-A2)

MELANIA, SEI ANCORA LÌ? Daniele Esposito (ITALY-A2)

FILM SECTION B2 - YOUTH AND TRAINING WORLD

80 PLUS Lucky Lora Atwiine & Mugume Davidson (UGANDA-B2)

THE LITTLE SHIP Anastasiya Makhlina (RUSSIAN FEDERATION-B2) 

SWORD Jingqi Zhang (USA-B2) 

ABYSS Sami Kaka (IRAQ ERBIL – B2) 

SONG OF THE DAUGHTER Wei Lee (TAIWAN-B2) 

MARIPOSAS Adrian Carey (USA-B2) 

VARAHRAM Mahdi Kamranirad (IRAN-B2 ) 

CONVERGENCE Abdurrahim Uysal (TURKEY – B2) 

INTROSPECTIVE Haekal Ridho Afandi (INDONESIA-B2) 

CUP OF TEA Jitendra Rai (INDIA-B2) 

THE BULLY Chris Cahilig (PHILIPPINES-B2) 

CONFESSION Khalid Albayati IRAQ – B2) 

SIX HOME Ebad Adibpour (IRAN . B2) 

REPORTER SUSPENDED Salam Yahya, Sanabel Al-Hoot, Renad Nasser (PALESTINE – B2) 

VAGABONDS Amartei Armar (GHANA-B2) 

CONVERGENCE di Abdurrahim Uysal (TURKEY/SYRIA-B2)

CONFESSION di Khalid Albayati (IRAQ-B2)

BRAIDS di Ismael Derke (SYRIA-NOT IN COMPETITION)

MIDDLE LANDS di Maria Conte (ITALY/GREECE-A2)

GLOBAL W di Matteo Macaluso (Saverio Settembrino e scuola media “A.Balletti” di Quattro Castella) (ITALY-A)

A STORY ABOUT HOW OUR LITTLE GIRAFFE GOT HER SPOTS BACK di Sofia Leyepa (CANADA –B)

IRONY di Radheya Jegatheva (AUSTRALIA-B)

SONG OF THE DAUGHTER di Wei Lee (TAIWAN-B2)

MARIPOSAS di Adrian Carey (USA-B2)

UNCONVENTIONAL DEPENDENCIES di João Pedro dos Santos Pereira (DSEAM) (PORTUGAL, Madeira-A)

COLLECTION "CINEMA AND SCHOOLING"

SCREENING OF FILMS

I.C. PIAZZA DAMIANO SAULI - Primaria - Piazza Damiano Sauli, 1 (25-26-27 September - 9am - 12pm)

THE LIFE OF A BUTTERFLY di BacačiSjenki (CROATIA-A) 2’21”

CUP OF TEA di Jitendra Rai (INDIA-B2) – 3’00”

TRUTH OF MY LIFE di Saharsalman Art Workshop (Bardia Hashemi)(IRAN-B)-4’30

PAPER BOAT di Luca Esposito (ITALY-A2) – 7’17”

LIVING BEINGS AND THE ENVIRONMENT di Escuela Cámara Acción! – Lucio Álvarez (ARGENTINA-B) – 3’08”

LUNCH BREAK di Thamanna Sol (INDIA – B) – 3’50″

A STORY ABOUT HOW OUR LITTLE GIRAFFE GOT HER SPOTS BACK di Sofia Leyepa (CANADA –B) – 3’55”

GIANNINO L’INVISIBILE di Mena Solipano – ARCI Movie Napoli (ITALY – F.C.) – 8’00”

SCARABOCCHI D’AUTUNNO di Giovanni Bellotti – ARCI Movie Napoli (Italy–FC)–4’00”

POWER OFF di Mena Solipano – ARCI Movie Napoli (ITALY – F.C.) – 3’11”

SIMPERING di Murshidul AlamBhuiyan (BANGLADESH-B) – 1’00”

COMPANION di Ömer Dişbudak (TURKEY-B) – 5’46”

TABLEAUX VIVANTS di Antonio Avossa (ITALY-A) – 6’40”

CREEPY di Isolde Asal (Kids ’n Tricks, 7 childrenaged 7 to 11 years& 14 students) (GERMANY-A) – 5’18”    

SWORD di Jingqi Zhang (USA-B2) – 3’00”

RATBOL di Alfabetización Audiovisual (Paula Valenzuela) (ARGENTINA-B) – 3’03”

THE LITTE SHIP di Anastasia Makhlina (RUSSIA-B) – 5’31”

A MARE di Girolamo Macina (ITALY-FUORI CONCORSO) – 8’09”

I.C. PIAZZA DAMIANO SAULI - SECONDARIA - Via Macinghi Strozzi, 51 (25-26-27 September 10am - 13pm)

GLOBAL W di Matteo Macaluso(Saverio Settembrino e scuola media “A.Balletti” di Quattro Castella) (ITALY-A) – 15’00”                               

CLICK di Miguel Angel Augusto (Los Trastinos)(SPAIN-A) – 5’44”                    

FUTURE NEWS di Leo Humphreys (Children of TallerTelekids) (SPAGNA-A) – 4’00”

ALOUCS di Flavio Ricci e Luca Silvestre-Associazione Tycho-I.C. Giovanni XXIII (ITALY-A) – 8’48”

THE REPEATING CIRCLE (OF BORDA) di Serge Dentin – Collective film by children (FRANCE-A) – 4’59”

PAPER BOATdi Luca Esposito (ITALY-A2) – 7’17”

CUP OF TEA di Jitendra Rai (INDIA-B2) – 3’00”

A STORY ABOUT HOW OUR LITTLE GIRAFFE GOT HER SPOTS BACK di Sofia Leyepa (CANADA –B) – 3’55”

TABLEAUX VIVANTS di Antonio Avossa (ITALY-A) – 6’40”

SCARABOCCHI D’AUTUNNO di Giovanni Bellotti – ARCI Movie Napoli (Italy–FC)–4’00”

A BEAUTIFUL MISTAKE di Luca Acito (ITALY-A2) – 2’58”

iRONY di Radheya Jegatheva (AUSTRALIA-B) – 7’53”

INTROSPECTIVE di Haekal Ridho Afandi (INDONESIA-B2) – 6’25”

SWORD di Jingqi Zhang (USA-B2) – 3’00”

CTRL + ALT + Z di Holly Keating (IRELAND-A2) – 5’23”

GENERATION Z: YES OR NO? di Idrija Elementary School, David Stegu, Robert Jereb (SLOVENIA-A) – 5’50”

WHEN I LEAVE AFGHANISTAN di Pafo Gallieri (UNITED KINGDOM-A2) – 1’51”

MIDDLE LANDS di Maria Conte (ITALY/GREECE-A2) – 11’52”

CREEPY di Isolde Asal (Kids ’n Tricks, 7 children aged 7 to 11 years& 14 students) (GERMANY-A) – 5’18”    

LUNCH BREAK di Thamanna Sol (INDIA – B) – 3’59

COMPANION di Ömer Dişbudak (TURKEY-B) – 5’46”

THE TRUTH OF MY LIFE di Saharsalman Art Workshop (Bardia Hashemi)(IRAN-B) – 4’30”

THE SPARKER OF HOPE di Saharsalman Art Workshop(SepehrBarzegar) (IRAN-B) – 4’23”

SIMPERING di Murshidul Alam Bhuiyan (BANGLADESH-B) – 1’00”

MY DREAM SCHOOL CLUB di (Jessica, Hudak, Magdalena, Niebisch, Sophie, Österreich, Maymouna, Ayadi) – (GERMANY-F.C.) – 2’09”

MEET - Movies for European Education and Training

Initiative realized within the framework of the National Cinema Plan for Schools promoted by the Italian Ministry of Education (MIUR) and the Ministry of Culture (MIBAC)